2. csoport

DUE Médiatábor 2011 - fenntartható fejlődés "kreatív nap" 2. csoport

készítette:

Bredák Alexandra
Chloé de Jonge
Hável Viktória
Kiss Réka
Kollár Dóra
Lovas Oszkár
Sóki Tamás
Vida Belián

Címkék

2011.07.13. 17:57 emole

(Nap)i Nézőpont (Szél)esítés

Egyszerű lenne mindig azokra az energiaforrásokra támaszkodni, amelyeket ismerünk, megszoktunk. Valljuk be, hogy ez baromi kényelmes lenne, de csupán azért, mert tudjuk, hogy Dubai alatt x évre elegendő kőolajtartalék van, még nem vethetjük el azokat a lehetőségeket, amikhez talán bonyolultabban férhetünk hozzá, mégis esélyt adnak a következő generációknak is.

Balaton. Forróság. Ragyogó napsütés. De miért nem hasznosítjuk a napsugarak energiáját? Tudjátok miről beszélek, ti is néztetek már Discoveryt. Ezek olyan napfénygyűjtő berendezések, amelyek a fénysugárzásból származó energiát közvetlenül elektromos árammá alakítják. A belőlük kinyerhető energia sok mindentől függ, befolyásolja például az, hogy a fény milyen szögben éri a felületét, milyen erősséggel, valamint természetesen hat rá a napelemre csatolt terhelés is. Évente annyi napenergia sugárzik a Földre, ami megfelel 60 milliárd tonna kőolaj elégetéséből származó energiának. Egy olyan napelem, ami képes lenne fedezni például a DUE tábor energiaszükségletét úgy 140 ezer forintba kerül.

Elhiszem, hogy ez így elsőre elég soknak tűnhet, de némi matekozással máris kiderül, hogy még se az. Vegyük úgy, hogy Balatonfenyvesen évente körülbelül 2100 órát süt a Nap. Ez azt jelenti, hogy barátok közt is 6-8 év alatt megtérülne a befektetés, aztán meg egy életen keresztül élvezhetnénk az előnyeit. Persze, senki sem szeretne egyben ennyi pénzt kifizetni, ám a napenergia óriási előnye, hogy utána többet nem kell rá többet költeni. Akkor már csak úgy van a háztetőn, és termeli az áramot. Már is jobban hangzik, nem? Bátorkodjuk javasolni Agárdi Gábor úrnak, hogy fektessen be egy napelembe. Valószínűleg a stúdiólakók lelkét sem bántaná túlzottan a szünetmentes áramszolgáltatás.

Adott egy másik lehetőség, hogy telepítünk egy szélerőmű-parkot a szállások mögötti térre, ahol úgyis lenne rá hely bőven, ráadásul a riasztónak is adnánk valamit, amit ténylegesen őrizhet. Az itt mért átlagos szélerősség, 4.3-4.4 m/s, ami röhejesen kevés. Számoljunk úgy, hogy egy szélerőmű telepítése kerülne 800 millió forintba, ez igazán semmiség. Úgy 5300 év alatt meg is térülne. Szóval tudjátok, a hülyének is megéri.

Kollár Dóri & Hável Viki
 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://due2011-2.blog.hu/api/trackback/id/tr703063854

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása